Образователна и научна степен "доктор" Придобиването на образователната и научна степен "доктор" в България се урежда от следните нормативни актове:
· Закон за висшето образование
· Закон за научните степени и научните звания
· Правилник за приложение на ЗНСНЗ
· Наредба на МОН за държавните изисквания за приемане и обучение на докторанти.
За структурите на Медицински Университет – София е в сила и отделен Правилник за кандидатстване и провеждане на докторантура, който може да бъде изтеглен от www.mu-sofia.bg
С посочените документи са изяснени условията и редът за прием и обучение на специалисти с висше образование за придобиване на образователна и научна степен "доктор".
Докторант е специалист, който притежава образователна степен "магистър" и се подготвя за придобиване на образователна и научна степен "доктор".
Процесът на обучение, по време на който се разработва дисертационен труд, се нарича ДОКТОРАНТУРА.
Формите на докторантурата са в зависимост от вида на учебния процес и са:
1. РЕДОВНА – с минимален срок на обучение три години;
2. ЗАДОЧНА – с минимален срок на обучение четири години;
Ежегодно Министерски съвет утвърждава броя на докторантурите, научните специалности и формата на обучение с постановление, след което те се обявяват от съответното учебно или научно звено. За структурите на МУ-София утвърдените докторантури по научни специалности за съответната учебна година се публикуват, като обява в ежедневник, а документите на кандидатите се приемат в Деканатите на съответните факултети.
За зачисляване кандидатите полагат изпит по специалността при условия на пълна анонимност при наличие на повече от един кандидат. Изпитът е писмен и устен с отделни оценки, като до устен изпит се допускат кандидати, получили най-малко много добър 4,50 на писмения. Следваща стъпка от процедурата по кандидатстване е полагането на изпит по чужд език, като се допускат само кандидати положили успешно изпит по специалността. За издържали изпита по език се считат кандидати получили оценка не по-малко от добър 4,00.
По предложение на основното звено, заявило докторантурата, Факултетния съвет избира кандидата, който да бъде зачислен за докторант. Решението се взема в присъствието на 2/3 от списъчния състав на съвета, с явно гласуване и обикновено мнозинство.
Зачисляването на докторантите се извършва със Заповед на Ректора на МУ-София въз основа на:
1.Решение от заседание на Факултетния съвет;
2.Фактура за платена такса в счетоводството на съответния факултет;
3.Документ за основна месторабота (за задочните докторанти – български граждани);
Научното ръководство на докторантурите се възлага на хабилитирани лица или доктори на науките с решение на Факултетния съвет.
Научният ръководител:
1.Информира докторанта за изискванията, обучението, правата и задълженията на докторанта;
2. Подпомага докторанта при изготвяне на индивидуален учебен план;
3. Съблюдава за стриктното и в срок изпълнение на задачите по индивидуалния учебен план на докторанта;
4. Задължително е член на комисията, провеждаща изпита на докторанта по специалността;
5. Подпомага изпълнението на научноизследователската дейност по дисертационната тема и други.
След приключване на работата по дисертационния труд се провежда апробация на заседание на съответния катедрен съвет и насочване към публична защита пред Специализиран научен съвет при Висшата атестационна комисия.
Дипломата за придобиване на образователната и научна степен "доктор" се издава от Висшата атестационна комисия въз основа на протокол и решение на съответната научна комисия по направлението и шифъра на докторантурата.
За повече информация:
www.vak.acad.bg
www.mu-sofia.bg
или МУ-София, ректорат, отдел "Научно-организационен" тел: 851-08-77
или ФФ, Деканат, тел: 92-36-504 |