Следдипломно обучение на магистър фармацевти
Следдипломното обучение на практикуващите магистър фармацевти се осъществява съгласно отделна Наредба на Министерство на здравеопазването (Наредба №34/2006 г., обн. ДВ 7/2007) в 6 специалности и в две форми – чрез конкурс по документи за асистенти, научни сътрудници и редовни докторанти и чрез конкурсен изпит по основната дисциплина в направлението на специализацията срещу заплащане. Ежегодно след обявяване на местата за специализация се провежда конкурсен изпит, като зачислените фармацевти могат да започнат тригодишна специализация с елементи на дистанционно обучение. В рамките на специализацията се полагат шест колоквиума. За придобиване на права на специалист по съответната специалност след завършване на обучението, кандидатите се явяват на държавен изпит през месеците май и декември всяка година.
Специалностите по номенклатурата на наредбата са:
- Анализ на лекарствата
- Клинична фармация
- Лечебни растения и билково дело
- Организация и икономика на дистрибуторската и аптечна практика
- Организация и икономика на фармацевтичното производство
- Технология на лекарствата и биофармация
Обучението е базирано в катедрите и лаборатории на Фармацевтичен факултет, който е единствената база, акредитирана от МЗ и МОН за специализация на магистър фармацевти. Отделни курсове и модули за специализация се провеждат от структури на Медицински факултет на МУ-София, Университетските болници и някои производствени звена. Всяка от специалностите се провежда въз основа на разработена план-програма, като специализиращите получават учебни помагала за самостоятелна работа с тестове за самоконтрол, практически задачи и др. Задължение на ръководителите на специализиращите (преподавател-тютор) е да проследяват и осъществяват редовни срещи за отделните тематични единици и подготвят явяването на държавен изпит. Задължителните тематични курсове са сведени само в рамките на десет работни дни годишно, като те са с определена практическа насоченост и решаване на казуси, обсъждане на случаи и научни публикации. Тази форма позволява обучаемите да не се откъсват от пряката си дейност, като успоредно натрупват необходим обем знания.
Ежегодно се провеждат и отделни тематични курсове за фармацевти и други специалисти от различни сфери на лекарствения сектор – аптеки и болнични аптеки, фирми за търговия на едро и др. към които имат определен интерес.
Гражданите на страните членки на Общността с фармацевтично образование могат да започнат обучение по избрана от тях специалност при владеене на български език и след заплащане на определена ежегодна такса. За гражданите на трети страни е необходимо и легализирането на дипломата за образование. Продължителността е също три години, като формата и срока на реализирането на отделните модули се определя от ръководителя на специализиращия и е съобразен с възможностите за провеждането им.
Към 31/12/2006 г. във факултета има зачислени общо 111 магистър фармацевти, като за периода 2001-2006 г. права по различните специалности са придобили 68 човека. Налице е подчертан интерес към пряко приложните специалности във фармацевтичната практика.
Naredba.specializacii.34.rtf |